Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #36 // Honda (Acura) NSX

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere Klasik Araba Serisi’nin 36. otomobili olan Honda ( Kuzey Amerika’da Acura ismiyle) NSX modelini anlatmak istiyorum. Hadi başlayalım.

source

Honda NSX, ilk olarak 1989 yılında Şikago Otomobil Fuarı’nda tanımı yapılmış ve bu tanıtımda olumlu geri dönüşler alınınac 1990 yılında ise ilk seri üretim spor otomobil olarak üretime başlanmıştır. Ayrıca NSX isminin anlamı ise New Sportscar eXperimental’ dan gelmektedir.

source

1991 yılında ABD ve Hong Kong’da Acura NSX markası adı altında satışa sunulmuştur. Görünüş itibariyle Ferrari 348′ lere çok benzettiğimi söylebilirim. O dönemde bir çok otomobilde gizli farlar olmasına rağmen bu bir gelenek gibi spor otomobillerde tercih edilmiştir.

source

Bu otomobilin üretimi 1990 ile 2005 yılları arasında devam etmiştir. Sonrasında ise 10 yıllık bir ara verildikten sonra 2015 yılında tekrardan ikinci nesil olarak üretime başlamıştır. Anlattığım bir çok klasik otomobil günümüze gelmeyi başaramamış olsada bu NSX onlardan biri değil. Gerçi baktığınız zaman 1990 yılında üretime başlanan bir otomobil için çok uçuk bir şey sayılmaz ancak yeni NSX’de gerçekten harika bir otomobil gibi. Onuda sizlerle paylaşmak istiyorum.

source

Birde Klasik NSX’in iç tasarıma bakalım. Diğer klasiklerden nasıl göründüğünü inceleyelim.

source

Bu 1994 model bir NSX’in iç tasarımı. 94 yılına ait bir spor otomobile göre oldukça sade ve kullanışlı görünüyor. Ekstra dikkat çekici bir iç tasarıma sahip olduğunu düşünmüyorum. Özellikle el freninin olduğu yer çokta iyi görünmüyor. Vites atacakken el frenine elinizin gitme ihtimali yüksek gibi.

Bugünlük Klasik Araba Serisi’nden bu kadar umarım okurken keyif almışsınızdır. Ayrıca okuduğunuz içinde teşekkür ederim. Bir sonraki Klasik Araba Serisi’nde görüşmek üzere kendinize iyi bakın

İYİ GÜNLER…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir