Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #35 // Volvo P1800 / 1800

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere klasik araba serisinin 35. otomobili olan Volvo P1800‘ü anlatmak istiyorum. Volvo P1800 1961 yıllarında üretilmeye başlanmış ve 1973 yılında üretimine son verilmiş bir otomobildir.

Volvo markası birçoğumuzun bildiği gibi bir İsveç firmasıdır. Sadece otomobil değil tır,otobüs, iş makineleri ve her türlü motor üretimi yapabilen bir firmadır. Volvo’nun en bilinen yanı ise güvenli otomobiller üretilmesidir. Bu felsefeyle ilerlemişlerdir. Volvo hakkındaki bu kısa bilgiden sonra ise anlatmak istediğim otomobil olan Volvo P1800/1800 modeline geçelim.

source

Volvo’nun spor otomobil üretme adına tasarlamaya başladığı bu otomobil 1961 yılında üretilmeye başlamıştır. O dönem Volvo’nun otomobil üretme kapasitesi yetersiz olduğu için Pressed Steel adındaki şirkette otomobilin gövdeleri oluşturulmuştur. P1800/1800 modeli 1.8 motora ve 100 beygirlik bir güce sahipti.

source

Tasarım itibariyle o dönemlerin alışılagelmiş çizgilerine sahip olan bu otomobil klasik bir spor otomobilden farklı görünmüyor. Volvo markası zaten son dönemlerde tasarım alanındaki çizgisini geliştirmeye başladığını düşünüyorum. Eski otomobilleri sıradan ama dayanıklı otomobiller olarak adlandırabiliriz.

source

İç tasarım olarak ise dış tasarıma göre fazlasıyla iyi bir otomobil olduğunu düşünüyorum. Dışta basitlik içeride tam tersine bir etki göstermiş gibi çok beğendim.

Bugünkü klasik araba serisi’nden şimdilik bu kadar umarım beğenmişsinizdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki klasik araba serisinde görüşmek üzere kendinize iyi bakın

İYİ GÜNLER…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir