Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #34 // Rolls-Royce Silver Cloud

Herkese Merhaba,

Uzun zamandır Klasik Araba Serisi için blog yazamamıştım, bugün yazmak için bir fırsat buldum ve soluğu burada aldım. Bugün tanıtacağım araç 1955-1966 yılları arasında üretilen bir Rolls-Royce Silver Cloud.

Bildiğiniz gibi Rolls-Royce bir ingilizce firması ve ürettiği otomobiller genellikle lüks segment denilen ürettikleri her otomobilde yok yok olan bir araba üreticisi firmadır. Aynı zamanda havacılık firmasıdır ama birçoğumuzun bundan haberdar olduğunu sanmıyorum. İlk otomobili 1904 yılında üretmeye başlayıp günümüze kadar lüks otomobiller üretmeyi başarmış bir markadır. Bu kısa Roll-Royce tanımından sonra sizlere Silver Cloud hakkında bilgiler vermek istiyorum.

source

Giriş cümlesinde de belirttiğim gibi Silver Cloud modeli 1955 yılında üretilmeye başlanmış ve çeşitli makyajlar yapılarak 1966 yılına kadar sürerliliğini sağlamıştır. O zamanda da zenginlere hitap eden bir otomobil olmayı kesinlikle başarmış bir otomobildir. 1990’lı yıllarda bile klima artı bir özellik olarak otomobil dergilerinde, reklamlarında anlatılırken Roll-Royce Silver Cloud hidrolik direksiyon ve klimayı 1956 yılında ürettikleri modelde eklemeyi başarmışlardır. O dönemlere baktığınız zamanlar bu özellikler fazlasıyla pahalı ve masraflı bir iş olduğu için birçok firma uzak dururken kaliteli lükse meraklı bir otomobilde tabikide olması gereken bir özelliktir.

source

Rolls-Royce genellikle şoförü olan kişilerin bindiği bir otomobil gibidir. Herkes binemez ve herkes alamaz. Bu zihniyet günümüze kadar uzanmış olsada bunu yıkmaya çalışan zenginlerde yok değil. Bu klasik efsanenin bir diğer enteresan tarafı ise aynalarıdır. Belki de o dönemlerde bir çok otomobilde bu şekildedir pek hatırlamıyorum ancak baktığınız zaman yan aynalar otomobilin ön kapılarına monte edilmiş şekilde değil ön kaputun sağ ve sol tarafında bulunmaktadır. Günümüzde hiçbir araçta göremeyeceğimiz bir detay olarak dikkat çekebilir.

İç tasarım olarak ise standart lüks otomobillerde ve ingilizce otomobillerinde sıkça görebileceğiniz ahşap döşemeler mevcut. Aslında Rolls-Royce’un otomobillerinde ön konsoldan çok arka tarafından önemi büyüktür. Yukarda belirttiğim gibi genellikle şoförü olan kişilerin tercih ettiği bir otomobil olduğu için arka taraf daha önemlidir. Onu da göstermeden geçmeyelim.

Rolls-Royce Silver Cloud inside ile ilgili görsel sonucu

Rolls-Royce Silver Cloud, lüks otomobil ve kalite meraklısı insanların tercih ettiği günümüzde bile hala lüks sınıfta kendine bir yer edinmiş ve uzun yıllarda böyle gideceğini düşündüğüm bir otomobildir. Umarım okurken keyif almışsınızdır ayrıca okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki Klasik Araba Serisi’nde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın

İYİ GÜNLER…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir