Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #33 // Lincoln Continental Mark IV

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere Klasik Araba Serisi’nin 33.klasik efsanesi olan Lincoln Continental Mark IV modelinden bahsetmek istiyorum. Bu otomobil  1972 yılında üretime başlamış ve 1976 yılında üretimine son verilmiştir. Görünüş itibarıyla tam bir Amerikan otomobili olduğunu fazlasıyla belli eden bir klasiktir aslında Lincoln Continental Mark IV.

source

Bu otomobilin en dikkat çeken özelliği bana göre tamamen ön farlarıdır. O dönemlerdeki farların şu anki otomobillerde olmasını isterdim açıkcası fazlasıyla karizmatik bir hava katmıyor mu sizcede? Şuna bir bakar mısınız.

Lincoln markası, Ford Motor Company çatısı altında lüks otomobiller üretmek için açılmıştır. Aslında Lincoln Continental Mark IV, Ford Thunderbird ile ortak bir şasi olarak üretilmiştir Continental Mark IV’e bir kaç değişiklik yapılarak üretilmeye başlamıştır. Özellikle de gizli farlar Lincoln’e ait bir tasarımdır. Ford 385 serisi V8 motora ve 215 beygirlik güce sahip olarak üretilmiştir.

source

1970’li yıllarda üretilen lüks sınıf otomobil olarak gerçekten ilgi çekici bir tasarıma sahip olan Lincoln Continental Mark IV döneminin yakışıklı tabirine uygun otomobillerden biri olmayı fazlasıyla başarmıştır. İç tasarım olarak başarılı olduğunu düşündüğüm otomobilin iç tasarımıda şu şekildedir.

source

1972-1976 yılları arasında üretilen bir lüks sınıf otomobile göre gerçekten başarılı olduğunu düşüyorum.Günümüzdeki bir çok otomobilden fazlasıyla pahalı olsa bile gerçekten verilecek olan paraya değebileceğini düşünüyorum. Sizlerin de bu klasik otomobil hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bugün ki Klasik Araba Serisi’nde Lincoln Continental Mark IV modelini anlatmaya çalıştım. Umarım okurken keyif almışsınızdır ve ayrıca okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki Klasik Araba Serisi’nde görüşmek üzere kendinize iyi bakın

İYİ GÜNLER…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir