Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #30 // Ford Torino

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere artık bir Amerikan klasiklerinden olan Ford Torino‘dan bahsetmek istiyorum. Ford Torino 1968 yılında üretilmeye başlanmış ve 1976 yılında üretimi tamamlanmıştır. Bu otomobilin 1968-1970 yıllarını arasındaki kasa yapısı  Ford Fairlane modelinin üst sınıfı gibi görünüyordu. Ancak 1970 den sonra işler değişti.

source

1970’den sonra üretilen modeller yukarıdaki resimdekiler gibi ancak 1968-1970 arasındakiler ise başka bir Ford modelinin üst sınıfı gibi gösterilmekteydi. Eminim Torino’nun 1970’den sonra diğer Amerikan klasikleri gibi benzemesinin sebebi o dönemin Muscle Car yapısının popüler olmasından kaynaklıdır. Ayrıca “Torino” ismi daha önce Mustang Geliştirildiği sıralarda düşünülmüş ancak Torino ismi verilmemiştir.

source

Otomobilin arkadan görüntüsüde o dönemlere göre gayet şık ve dikkat çekici görünüyor. Aslına bakarsanız 70 lerde o kadar çok bu tip otomobiller var ki o dönemlerdeki insanlar bu otomobiller için ne düşünüyordu bilmiyorum. Ben şu an günümüze göre yorumluyorum tabiki. Zaten klasik olduklarıda böyle ortaya çıkıyor.

source

Son olarak iç tasarımı klasik Amerikan araçlarından farksız daha önceden Ford Mustang’i anlattıgım içinde bildiğimiz bir iç tasarım gibi gerçekten. Ancak sanırım bu iç tasarım Torino’nun son modellerinde olan bir tasarım ve bence gayette sade ve düzgün bir iç tasarım olmuş.

Bugünkü Klasik Araba Serisi’nde Ford Torino’yu anlatmaya çalıştım. Umarım okurken keyif almışsınızdır ayrıca okuduğunuz içinde teşekkür ederim. Bir sonraki Klasik Araba Serisi’nde görüşmek üzere kendinize iyi bakın

 

İYİ GÜNLER..

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir