Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #29 // Ferrari 250 GTO

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere anlatacağım klasik arabamız Ferrari 250 GTO modeli. Ferrari tarafından 1962-1964 yılları arasında sadece 39 adet üretilmiş özel bir spor otomobildir. 39 adet üretilmesi bu arabaya sahip olmak isteyen için bir tutku hastalık haline gelmiş olacak ki çünkü bu araba EN’lerin arabası olmayı başarmış bir spor otomobildir.

source

Şimdi haklı olarak diyecekseniz hangi alanlarda en’lerin otomobili olmuş hemen söyleyeyim. Motor Trend Classic tarafından “Tüm Zamanların En Büyük Ferrarileri” listesinde ilk sırada, ve 2004 yılında Sports Car International tarafından 60 lı yılların En İyi Spor otomobilleri listesinde 6. sırada Tüm Zamanların ise En İyisi seçilerek birincilik koltuğuna oturmuştur. Zatenn Ferrari markası altında üretilen bir modelin böyle başarılara sahip olmasıda çok şaşırtıcı bir durum değil gibi gözüküyor.

source

Önden motorlu, arkadan itişli ve 5 ileri manual vitese sahip olan 250 GTO 3 litrelik ve 4 litrelik iki v12 motor seçeneğine sahiptir. Böyle bir arabaya sahip olmak gerçekten çok farklı bir duygu olduğunu düşünüyorum çünkü bir spor bir otomobile sahipsiniz aslında yarış arabasına ve sadece 39 adet üretilmiş, biride sizde bu hissiyat bile arabanıza olan tutkunuzu arttırmayı başarır.

source

Aracın arka tarafından görüntüsü ise bu şekilde sade bir tasarıma sahip bir spor otomobil tercihi olmuş 1962 yılındaki Ferrari üreticilerinin. Baktığınız zamanda sade bir görüntü spor otomobillerde alışılmış bir şey değildir. Gerçi sade diyorum ama arkada 4 adet egzosun olması çokta sadelik sayılmaz ancak bir V12 motorun sesini iyi duymamızı sağlar tabikide.

source

İç tasarım olarak direksiyonu ve vites kutusu dışında çokta ilgi çekici değil sanki. Ama direksiyonu gerçekten fazlasıyla dikkat çekici o dönemlere göre fakat günümüzde bu direksiyonları şahinlerde ve minibüslerde görmemiz mümkün maalesef.

Bugün ki Klasik Araba Serisi’nde Ferrari 250 GTO modelini anlatmaya çalıştım. Umarım keyifle okumuşsunuzdur ve okuduğunuz içinde ayrıca teşekkür ederim. Sizlerinde bu spor otomobil hakkında düşüncelerini aşağıya yorum olarak yazarsanız sevinirim. Bir sonraki Klasik Araba Serisi’nde görüşmek üzere kendinize iyi bakın

İYİ GÜNLER…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir