Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #23 // Aston Martin DB5 [EN / TR]

Hello everyone,

Today we are the 23rd of the classic Car series. I would like to introduce the legendary Aston Martin DB5 model. Let’s get started.

source

Firstly, the Aston Martin brand is a British car manufacturer, mainly designed as a luxury foreground in automobiles. The Aston Martin DB5 model is a classic car that verifies it. This is because the Aston Martin DB5 model is a car produced between the years 1963-1965 and has a good interior design as well as an automobile produced in the year 80-90. I think it looks the same way.

source

This classic legend has also been in the James Bond film and has succeeded in becoming the most famous James Bond car. Only if the car’s front and rear lights are removed and a little makeup is made, it’s like leaving a lot of two-door cars in the back today. So the casing structure looks so modern that the front and rear lights may be a very different variation of the front grill It may be enough to make 2018 DB5.

source

The current value of this classic car varies between 800,000 and 1 million euros. Of course, it’s not easy to have a car like that. However, if you have enough status to buy a car like this, you will not worry about these prices. Because these classic cars can be great for a pleasant trip with family or friends on weekends.

That’s all in the diary from the classic Car series. I hope you enjoyed your reading. And thank you for reading. See you on the next blog post.

Have a nice day.

[TR]

Herkese Merhaba,

 

Bugün sizlere Klasik Araba Serisinin 23. efsanesi olan Aston Martin DB5 modelini tanıtmak istiyorum.Hadi başlayalım.

source

Öncelikle Aston Martin markası bir İngiliz otomobil üreticisi olduğu için otomobillerde genellikle lüks ön plan olarak tasarlanıyor. Aston Martin DB5 modeli de bunu doğrular nitelikte bir klasik arabadır. Çünkü Aston Martin DB5 modeli 1963-1965 yılları arasında üretilmiş bir otomobil olmasına rağmen 80-90 lı yıllarda üretilmiş bir araba kadar iyi bir iç tasarıma sahiptir. Bence dış görünüşüde aynı şekilde.

source

Bu klasik efsane James Bond filminde de yer almış olup en ünlü James Bond otomobili olmayı da başarmıştır. Yalnız otomobil ön ve arka farları çıkartılıp küçük bir makyaj yapıldığı takdirde günümüzdeki bir çok iki kapılı arabayı arkada bırakacak gibi bir duruşu var. Yani kasa yapısı o kadar modern görüyor ki ön ve arka farları belki ön ızgarasının değişimi çok farklı bir 2018 DB5 yapmaya yetebilir.

source

Bu klasik otomobilin günümüzdeki değeri ortalama 800.000 -1.000.000 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Böyle bir arabaya sahip olmak elbette kolay değil. Ancak zaten bu tarz bir araba alacak kadar durumunuz varsa bu fiyatları dert etmezsiniz. Çünkü bu klasik otomobiller hafta sonları ailenizle veya arkadaşlarınızla keyifli yolculuklar yapmanız için harika olabilir.

Klasik Araba Serisinden bugünlükte bu kadar. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Ayrıca okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonra ki blog yazısında görüşmek üzere.

İYİ GÜNLER…

@THESKY

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir