Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #21 // BMW 507 [EN / TR]

[EN]

Hello everyone,

Today I will tell you that the car has already been a classic car without the production of today “BMW 507 “.  I’ve been trying to tell a BMW for a long time. However, we did not have the opportunity to constantly squeeze in other models and explain the BMW 507.

source

Almost all of us know that BMW is a German car, motorcycle, motor and bicycle brand. It was established in 1916 and still provides its mobility until today. The reason for this continuity is that it has been able to produce robust, durable and fast cars or other vehicles since its inception. The Mini and Rolls Royce brands are known to be owned. I think it’s enough to tell the brand of BMW. So, here’s the main thing about the 507 model, which is one of the most handsome classic models I’ve found.

source

BMW 507 is a model that has undergone a 3-year production process. Between the years 1956-1959. According to the word, it is a model produced against the SL300 of Mercedes. Mercedes is in a perpetual rivalry with BMW even nowadays. But I’m sure there are participants. Mercedes is producing vehicles with emphasis on comfort, while BMW generally prefers to produce speed-oriented vehicles. So when you look at it, there is only a competition in terms of premium class understanding.

source

BMW 507 is indeed a model far beyond the age. It is a car with a speed of 150 horsepower produced by the 3200 CC engine. The maximum speed is 190 km. Nowadays it is a model that is seen as the idol of Z8. Elvis Presley received a white color 507 while serving as a soldier, and fans adorned the car with kisses, and then painted in red in Elvis Preyley.

source

Our guest in our Classic Car series today was the BMW 507 model. I hope you enjoyed your reading. And thank you for reading. If you have a model that you want to see in the next classic Car series, just leave it as a comment below. I’d be delighted if you could write your thoughts about the BMW 507. See you soon.

Have a nice day.

 

[TR]

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere anlatacağım araba günümüzde üretimi olmayan çoktan klasik araba olmuş bir “BMW 507”.  Uzun zamandır bir BMW anlatmak istiyorum. Ancak sürekli başka modelleri araya sıkıştırıp BMW 507’yi anlatmaya fırsat olmadı.

source

Nerdeyse hepimiz biliyoruz ki BMW bir Alman otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet markasıdır. 1916 yılında kurulmuş olup günümüze kadar hala sürerliliğini sağlamaktadır. Zaten bu sürekliliğini sağlamasının sebebi de kuruluşundan beri günümüze kadar sağlam, dayanıklı ve hızlı otomobiller veya diğer araçlar üretebilmesiydi. Mini  ve Rolls Royce markasılarınında sahibi olduğu bilinir. Bu kadar BMW markasını anlatmak yeter diye düşünüyorum. Gelelim esas konumuz olan BMW’nin en yakışıklı bulduğum klasik modellerinden biri olan 507 modeline.

source

BMW 507, 3 yıllık bir üretim süreci geçirmiş bir modeldir. 1956-1959 yılları arasında. Denilene göre Mercedes’in SL300‘üne karşı üretilen bir modeldir. Mercedes ile BMW daimi bir rekabet içindedir günümüzde bile. Ancak eminim bana katılanlar vardır. Mercedes konfor üzerine ağırlıklı araçlar üretirken, BMW ise genelde hız odaklı araçlar üretmeyi tercih ediyor. Yani baktığınız zaman sadece premium sınıf anlayışı açısından bir rekabet söz konusudur.

source

 

BMW 507, gerçekten devrinin çok ötesinde bir model. 3200 CC’lik motoruyla ürettiği 150 beygir güçle döneminin hızlılarından bir otomobil. Azami süratı ise 190 kmdir. Günümüzde Z8’in idolü olarak görülen bir modeldir.Elvis Presley askerlik yaparken beyaz renk bir 507 almış ve hayranları otomobile öpücüklerle donatmıştır ve sonrasında Elvis Preyley’de arabayı kırmızı renkte boyatmıştır.

source

Bugün ki klasik araba serimizde konuğumuz BMW 507 modeliydi. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Ayrıca okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki klasik araba serisinde görmek istediğiniz bir model varsa aşağıya yorum olarak bırakmanız yeterlidir. BMW 507 hakkındaki düşüncelerinizi de yazarsanız çok sevinirim. Görüşmek üzere.

 

İYİ GÜNLER…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir