Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #21 // 1977 Aston Martin V8 Vantage [EN / TR]

[EN]

Hello everyone,

I haven’t written a classic car series in a long time, and I’m going to write it right now. The classic car I want to tell you today is the Aston Martin V8 Vantage model. The reason I choose this model is that the period is the same class as Mustangs, Camaros and apparently. But the weird thing is, this classic legend is British. So Aston Martin, an English company, has produced a car in the same classic as the popular American cars of the era.

source

It is a V8-powered classic car from the years 1977-1989. The maximum speed of this car is 274 km. It is a car that has a really effective speed when it is considered according to those periods. This classic vault was discontinued in 1898. However, the new versions of this vehicle are still being produced today and in the recent past. The new case is already in the V8 Vantage model, and it’s a nice car. But the model I introduced here is the V8 Vantage model, which started at 1977 and ended the production in 1989.

source

I think this car is the biggest change from American classics to interior design. Because this is an English car and the interior design is very important in English cars. That’s what we can see in this car.

source

I wanted to introduce you to the Aston Martin V8 Vantage, one of the legendary classics of those times. I hope you enjoyed it. Thank you for reading. See you in another classic car series.

Good day…

[TR]

Herkese Merhaba,

Uzun zamandır Klasik Araba Serisi yazmıyordum ve hemen yazmalıyım diyerek klavye başına geçtim. Bugün sizlere anlatmak istediğim klasik araba Aston Martin V8 Vantage modelidir. Bu modeli seçme sebebim ise dönemin Mustangler, Camarolar ile aynı sınıf ve görünüşte olmasıdır. Ama işin tuhaf tarafı ise bu klasik efsane bir İngiliz. Yani bir İngilizce firması olan Aston Martin dönemin popüler Amerikan arabaları ile aynı klasta bir araba üretmiştir.

source

1977-1989 yılları arasında üretilmiş V8 motorlu bir klasik arabadır. Bu otomobilin maksimum hızı 274 km’dir. O dönemlere göre düşünüldüğü zaman gerçekten etkili bir hıza sahip bir otomobildir. Bu klasik kasası 1898 yılında üretimi bitmiştir. Ancak günümüzde ve yakın geçmişte bu aracın yeni versiyonları üretilmeye devam etmektedir. Zaten yeni kasa V8 Vantage modelide fazlasıyla iddalı ve güzel bir otomobil. Ama benim burada tanıttığım model 1977 de başlayıp 1989 da üretimi son bulan V8 Vantage modelidir.

source

Bu otomobilin Amerikan klasiklerinden farklı olan en büyük değişikliği ise iç tasarım olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu bir İngilizce otomobili ve İngilizce otomobillerde iç tasarıma çok önem verirler. Bu otomobilde de bunu görebiliyoruz.

source

O dönemlere ait efsane klasiklerden biri olan Aston Martin V8 Vantage modelini sizlere tanıtmak istedim. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir başka klasik araba serisinde görüşmek üzere.

 

İYİ GÜNLER…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir