Classic Car Series – Klasik Araba Serisi #20 // Jaguar XKSS [EN / TR]

[EN]

Hello everyone,

The classic car I want to tell you today is the Jaguar’s XKSS model. This car was named as the first Super sports car produced in 1957. D-Type is manufactured as a suitable version for use on the road.  It was a race-winning car in the D-Type Jaguar.

source

Jaguar XKSS has a similar feature to the classic Jaguar models. I mean, it’s a handsome classic myth you’ll understand. It’s a classic myth where you can burn your cigar and enjoy the journey in the deserted long roads of America.

This car produced 25 units in 1957, while 9 of them were incinerated by a fire. There are 16 Jaguar XKSS left. The strange part is that the nine burning vehicles, not the fire, started to be remanufactured in 2016. It was produced in the same way and was delivered to the new owners in January 2017. The price of a single Jaguar XKSS is over £1 million. Sounds like a really interesting event to me. Because I’ve never heard of anything like this before. If anyone hears such a thing in other models, I would appreciate a comment. Imagine you’re producing a car in 1957, and a fire has 9 vehicles burning. Afterwards, after many years of the break, you decide to reproduce these 9 vehicles. It’s really interesting.

source

If the Jaguar had produced this kind of car right now, he certainly wouldn’t have sold over £1 million. But I think it’s a great contribution to the company by reviving such a classic car. Of course, it won’t work like XKSS for a new car. Because I think it would be a greater effort to reanimate an old car and be produced by preserving the same spirit.

source

Finally, I want to leave a visual on the interior and end what I have to say. I hope you read the article with pleasure. And thank you for reading. If you have any classic car models that you want to tell, please leave a comment below. See you in the next Classic Car series.

Have a nice day.

[TR]

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere anlatmak istediğim klasik araba Jaguar’ın XKSS modelidir. Bu otomobil 1957 yılında üretilen ilk süper spor otomobil olarak adlandırılmıştır. D-Type’ın yolda kullanıma uygun versiyonu olarak üretilmiştir.  D-Type’da Jaguar’ın yarış kazandıran bir otomobiliydi.

source

Jaguar XKSS, görünüş itibariyle klasik Jaguar modellerine benzer bir özelliğe sahiptir. Yani anlayacağınız yakışıklı bir klasik efsanedir kendisi. Amerika’nın ıssız uzun yollarında puronuzu yakıp yolcuğun keyfini çıkarabileceğiniz bir klasik efsane.

Bu otomobil 1957 yılında 25 adet üretilmişken bir yangın sonucu 9 tanesi kül olmuştur. Geriye 16 adet Jaguar XKSS kalmıştır. İşin tuhaf tarafı yangın çıkması değilde bu yanan 9 aracın 2016 yılında tekrardan üretilmeye başlamasıdır. Aynı şekilde üretilip 2017 Ocak ayında yeni sahiplerine ulaştırılmıştır. Tek bir Jaguar XKSS’in fiyatı ise 1 milyon Pound’un üzerindedir. Gerçekten çok ilginç bir olay gibi geldi bana. Çünkü daha önce böyle bir olay duymadım. Başka modellerde böyle bir şey duyan varsa yorum olarak anlatırsa sevinirim. Düşünsenize 1957 yılında bir otomobil üretiyorsunuz ve bir yangın sonucu 9 araç yanıyor. Daha sonrasında ise aradan uzun yıllar geçtikten sonra bu 9 aracı tekrar üretme kararı alıyorsunuz. Gerçekten ilginç.

source

Jaguar şu an bu tarz bir araba üretmiş olsaydı kesinlikle 1 milyon Pound’un üzerinde satamazdı. Ancak böyle bir klasik otomobili tekrar canlandırarak firmaya büyük bir katkı sağladığını düşünüyorum. Tabi ki yeni ürettiği bir otomobil için XKSS gibi uğraşmayacaktır. Çünkü eski bir arabayı tekrar canlandırıp aynı ruhu koruyarak üretilmek daha büyük bir emek ister diye düşünüyorum.

source

Son olarak iç kısımdan da bir görsel bırakıp söyleyeceklerimi sonlandırmak istiyorum. Umarım yazıyı keyifle okumuşsunuzdur. Ayrıca okuduğunuz için teşekkür ederim. Anlatmamı istediğiniz klasik araba modelleri varsa aşağıya yorum olarak bırakırsanız sevinirim. Bir sonraki klasik araba serisinde görüşmek üzere.

İYİ GÜNLER…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir